Latitude home Latitude 38

2010 Calendar


Congratulations 2008 Season Winners

YRA-Party Circuit

PC-G: Jeannette, Custom Frers 40 IOR 1-Tonner, Henry King, BYC
PC-H: Jarlen, J/35, Bob Bloom, SYC
PC-J: Baleineau, Ericson 34 Olson SM, Charlie Brochard, RYC
PC-K: Chimera, Custom Little Harbor 47, C. Grant Miller, EYC
PC-M: Chesapeake, Merit 25, Jim Fair, CYC
SF 30: Shameless, Custom Schumacher 30, George Ellison, BYC
SF 180: Starkite, Catalina 30, Laurie Miller, BYC
SF 198+ Fleet: Latin Lass, Catalina 27 IB, Bill Chapman, BYC
PC-Express 27: Archimedes, Joe Balderama, EYC
PC-J/105: Miss Demeanor, Aidan Collins, Marin YC
PC-Multihull: Origami, Corsair F-24, Ross Stein, BAMA
Cruising Cat Division: Serenity, Seawind 1160, Michael Ropers, BAMA
PC-IOR Warhorse: Infinity, Custom Holland 47, Gary Gebhardt, RYC
Non-Spinnaker Division: Lassie, Pearson 28, Mike Farrell, RYC
Single/Doublehanded: Speed Racer, Merit 25, Theresa Scarpula, BYC

YRA-HDA

HDA D, SF 30: Shameless, Custom Schumacher 30, George Ellison, BYC
HDA G: Mintaka 4, Farr 38, Gerry Brown, BYC
HDA K: Gandalf, Santana 35, Rick Diola, SCYC

YRA-ODCA

Alerion Express 28: Ditzy, Ralf Morgan/Deborah Clark, RYC
Beneteau First 36.7: Mistral, Ed Durbin, RYC
Express 37: Elan, Bill Riess, RYC
Islander 36: Captain Hooke, Tom Newton, RYC
Olson 25: Vivace, Larry Nelson/Frank Van Kirk, RYC
SF 180: Goose, Catalina 30, Mike Kastrop, SBYC
Santana 22: Meli'ki, Tom Montoya, EYC

YRA-OYRA

PHRO IA Spring Series: Serena, Custom Thompson 1150, David Kuettel, CYC
PHRO IA Fall Series & Overall: Emily Carr, Santa Cruz 50, Ray Minehan, CYC
PHRO I Spring, Fall & Overall: Eclipse, Express 37, Mark Dowdy, SFYC
PHRO II Spring & Overall: Trial Run, Passport 40, Jack Bieda, Chuck Johnson & Kathy Pickup, BYC
PHRO II Fall Series: Interlude, Catalina 36 TM, Mike Joyce, EYC
MORA Spring, Fall & Overall: Always Friday, Antrim 27, John Liebenberg, RYC
SHS Spring, Fall & Overall: 1st Impression, Santa Cruz 27, Jan Grant & Rick Gio, SRYC

YRA-WBRA

Bird: Polly, Bill Stucky/Dennis Brewer, SFYC
Folkboat: Windansea, Don Wilson, RYC
IOD: Bolero, Richard Pearce, SFYC
Knarr: Knarrmageddon, Mike Petersen, StFYC

SSS

Singlehanded: Coyote, Beneteau First 42, Steve Hill, SSS
Doublehanded: Arcadia, Santana 27 Mod., Gordie Nash & Ruth Suzuki, RYC

Small Boats

Byte: Michele Logan
El Toro Seniors: Art Lange, HPSC
El Toro Juniors: Patrick Tara, SCYC
Mercury: Doug Baird, FYC
Snipe: Vince Casalaina, RYC
Vanguard 15: Adam Lowry & Linda Szabo, StFYC
Wylie Wabbit: Kwazy, Colin Moore, RYC

And More

BAMA: Three Sigma, Corsair F-27, Christopher Harvey, BAMA
Etchells: Mr. Natural, Ben Wells/Bill Barton, StFYC
Express 27: Witchy Woman, Tom Jenkins, Morro Bay YC
J/24: TMC Racing, Michael Whitfield, BYC
J/105: Good Timin’, Dave Wilson, Chris & Phil Perkins, StFYC
J/120: Mr. Magoo, Steve Madeira, StFYC
Melges 24: Smokin’, Kevin Clark, EYC
Moore 24: Eight Ball, Scott Easom, SFYC

Return to Schedule Index

For a complete printed copy of the 2015 Calendar, including color photos and illustrations, please mail $5 for postage and handling to:
Latitude 38, 15 Locust Ave., Mill Valley, CA 94941

The complete 2015 Calendar is also available as a free eBook.
Please also see our monthly Calendar.

If you are a distributor who would like to get copies of the Calendar to hand out, please call the office at (415) 383-8200, or send us an .

 

'Lectronic Latitude | Download the Magazine | Crew List & Party
Calendar | Letters | Changes in Latitudes | Features
Classy Classifieds | Place a Classy Ad | Adveritisers' Links | Display Advertising
Links | New Stuff | Subscriptions | Distribution | Contact Us | Home
  The West's Premier Sailing & Marine Magazine.
© 2015 Latitude 38 Publishing LLC. All rights reserved.